Da biste imali svoj sajt, prvo što Vam je potrebno jeste domen, tj. ime sajta. Domen je dakle adresa Vašeg sajta na internetu. Kako registrovati domen?
Kada se prijavljujete za neki besplatan hosting, obično uz hosting nalog dobijate i poddomen. Poddomen je u stvari domen drugog nivoa i glasi "vassajt.nesto.com". U ovom slučaju "nesto.com" predstavlja domen davaoca usluge besplatnog hostinga. To mu, u neku ruku, dođe i kao reklama.
Kada registrujete poddomen, već na samom početku ste ograničeni i nemate potpunu slobodu raspolaganja imenom svog sajta. Takoreći, prepušteni ste na milost i nemilost davaoca besplatnog hostinga. Kada mu se ćefne lako može izbrisati Vaš nalog, a sa njim i ime Vašeg sajta kao i kompletan sajt. Ako se to desi nećete znati gde ćete od muke, pogotovo ako ste puno truda uložili u izradu sajta kao i njegovu promociju.
Da ne biste došli u takvu situaciju preporučujemo vam ili da nadjete pouzdanog besplatnog hosting provajdera ili da kupite domen (nacionalni ili internacionalni). Nije skupo, .com, .net, .org domeni nisu skuplji od 10 dolara, a mnogo znači.
Često je mnogo bolje kupiti domen jer tada ne zavisite od drugih. U slučaju da vas neki hosting provajder zajebava, lako možete preseliti svoj sajt bez mnogo nerviranja.
Nego, da više ne skrećemo sa teme i da objasnimo kako registrovati tj.kupiti svoj domen. Ovde će biti reči o kupovini internacionalnih domena.
Svoj domen možete kupiti na velikom broju mesta. Neki od poznatih registara domena su godaddy.com, namecheap.com, maddogdomains.com i mnogi drugi, znani i neznani. Njih koristite kada posedujete karticu za plaćanje preko interneta. Ukoliko nemate takvu karticu, internacionalni domen možete kupiti i od naših ljudi koji predstavljaju reselere (preprodavce) ovih registara. Tada će domen biti nešto skuplji, i cena je obično do 10 evra, ali imate mogućnost da uplatu izvršite i u pošti preko uplatnice. Nezgodno u ovom slučaju je to što sve morate raditi preko posrednika.
Od gore navedenih, lično sam koristio usluge namecheap.com i zadovoljan sam. Da bi ste kod njih registrovali (i kupili ) domen potrebno je da prvo na njihovom sajtu otvorite nalog. Nakon što otvorite nalog, prvo što morate uraditi jeste da proverite da li je domen koji želite da registrujete slobodan. Ako je slobodan dodajete ga na listu kupovine "Add cart". Nakon toga u polje "Coupon code" unosite kod kako bi ste ostvarili popust na cenu domena. Kod možete naći i preko google-a koristeci frazu "namecheap coupon code". Uglavnom svi registri daju neki popust na cenu domena ukoliko koristite njihov promotivni kod.
Zatim idete na "Checkout", a potom unosite svoje podatke: ime i prezime, adresu, grad, mail, državu (country ), ZIP ili broj pošte. Važno je da unesete istinite podatke, kako kasnije ne bi ste došli u situaciju da ne možete da dokažete da je taj domen koji ste kupili zaista Vaš. Nakon toga idete na "Continue". Time stižete na podešavanja servera, "Name Servers Seting". Ako ste negde zakupili hosting, koristićete "Custom Name Servers" i u prazna polja uneti DNS ili name servere koje dobijate od svog hosting provajdera. Ukoliko ne posedujete hosting nalog koristite "Free Name Servers".
Sledeći korak je "Continue Checkout". Nakon toga odaberete "Pay directly using your credit card", a zatim "Proceed to Secure Payment". Sada smo došli do dela gde unosimo podatke za plaćanje. Odaberemo tip kreditne kartice, unosimo broj kreditne kartice, datum njenog isticanja "Expiration date". Nakon toga inosimo identifikacioni broj kartice, to je obično trocifreni broj koji se nalazi na poleđini Vaše kartice. Poslednje unosimo ime koje se nalazi na kartici "Name exactly as on card".
Nakon toga proverite još jednom unesene podatke i kliknite na "Charge and Process". Nakon toga morate malo sačekati potvrdu da je uplata prošla. Nakon toga će vam na mail stići poruka da je Vaša narudžbina potvrđena i uplata prošla. I to je to. Postali ste ponosni vlasnik novog domena :-)
Sada vidite kako je lako registrovati domen.